TÉMĚŘ TŘI ČTVRTINY ČECHŮ NEŘEŠÍ ZABEZPEČENÍ MOBILŮ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
mobil-virus Aktuální průzkum České bankovní asociace ukázal, že mnozí klienti bank o bezpečnost v on-line prostředí příliš nezajímají. Index bezpečnosti ČBA, který sleduje vybraná kritéria bezpečného působení na internetu, se za poslední tři roky téměř nezměnil, v roce 2016 dosáhl 61 %. Ve vzrůstu mu brání především nechuť měnit častěji či vůbec hesla a PIN kódy. Nejproblematičtější je situace u mobilních telefonů, které má proti napadení zabezpečeno pouze 31 % uživatelů, ostatní zabezpečení nemají nebo nevědí, jak na tom jsou.

Češi využívají ke správě svého účtu internetové bankovnictví čím dál častěji. Míra využívání internetového bankovnictví stoupla především v každotýdenní frekvenci. Zatímco v roce 2015 uvedlo, že internetové bankovnictví využívá každý týden 38 % lidí, letos je to už 45 %. „Výrazně také klesl počet těch, kteří nevyužívají správu svého bankovního účtu přes internet vůbec. Loni to bylo 13 % respondentů, letos pouze 8 %,“ komentuje výsledky ředitelka výzkumu Jana Hamanová z SC&C a dodává, že každý den využívá internetové bankovnictví čtvrtina klientů, nejčastěji mladí s maturitou a vysokoškolským vzděláním.

Stále populárnější je také mobilní bankovnictví. Pravidelně nejméně jednou měsíčně jej využívá 27 % klientů bank oproti loňským 24 %. O tři procenta se od loňska snížil počet těch, kteří banku v mobilu nevyužívají vůbec. „Stejně jako internetové bankovnictví, tak i přístup k účtu z mobilu využívají nejčastěji mladí lidé. S věkem se pak frekvence snižuje, senioři banku v mobilu nevyužívají ve třech čtvrtinách případů,“ uvádí Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk.

Muži raději aplikace

Používat přístup na bankovní účet z mobilu je možné dvěma způsoby. Ženy jsou pravděpodobně konzervativnější a dávají tak více přednost internetovému prohlížeči, který volilo 53 % žen a jen 37 % mužů. Naopak muži využívají více speciální aplikace jednotlivých bank. Přes aplikaci se tak na svůj účet přihlašuje 44 % mužů a jen 23 % žen.

Zabezpečení mobilů nás moc nezajímá

Mobilní telefon zabezpečený proti napadení má pouze 31 % lidí. Dvě pětiny uvedly, že vlastně neví a nejsou si jistí tím, jak je vlastně jejich telefon chráněn, a 29 % nemá svůj mobil zabezpečen vůbec. „Z výsledků vyplývá, že dvě třetiny klientů bank tak prakticky nezajímá, jestli mají své finance v bezpečí. Polovina z těch, kteří zabezpečený mobil nemají, uvádí, že na mobilu internet nevyužívá, a tak se ani do internetového bankovnictví přes mobilní telefon nepřihlašuje, a každý desátý prý nemá vhodný telefon. Je alarmující, že 30 % respondentů se domnívá, že zabezpečení nepotřebuje, a ostatní se nechtějí zabezpečením zatěžovat vůbec,“ upozorňuje Tomáš Hládek a dodává, že míra zabezpečení klesá s věkem klientů.

Index bezpečnosti ČBA se nemění

Od loňského roku se výsledky bezpečného chování lidí na internetu prakticky nezměnily. Index bezpečnosti ČBA zůstává poslední tři roky na stejné hladině 61 %. Na otevírání e-mailových příloh od neznámých lidí si dáváme pozor, kontrolujeme si výpisy účtů a do internetového bankovnictví přistupujeme téměř výhradně ze svého počítače. Na druhou stranu, svůj mobil má zabezpečený jen každý druhý, hesla v počítači si příliš neměníme a PIN už vůbec ne.

„Tím, že si lidé usnadňují svůj pohyb po internetu a používají jedno heslo jak pro přístup do internetových obchodů či diskuzí, tak i pro přístup ke svému bankovnímu účtu, si zadělávají na problémy. Heslo je totiž poslední a často jedinou složkou zabezpečení, která ještě může odvrátit napadení konkrétního uživatele,“ vysvětluje Pavel Bašta, člen bezpečnostního týmu CSIRT.CZ provozovaného sdružením CZ.NIC. Zkrátka, kdo se nezajímá o bezpečnost při používání internetového bankovnictví, může lehce o své peníze přijít. „Případy, kdy klienti přijdou o své prostředky vlastní vinou, řeší banky individuálně, nicméně je nutné konstatovat, že klienti právní nárok na kompenzaci škody nemají,“ doplňuje Tomáš Hládek.

——

O průzkumu

Průzkum provedla pro ČBA v únoru tohoto roku agentura SC&C. Průzkumu se zúčastnilo 1 012 respondentů ve věku 18 až 70 let z celé ČR, kteří vlastní bankovní účet. Sběr dat probíhal online ve dnech 13.–26. února 2016.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Sledujte & sdílejte & pracujte 🙂

Autor: Bc. Michaela Alexandra Drtinová

Jako šéfredaktorka mám na starosti e-magazíny Svetem Mody.cz, BeMAD.cz, beINmagazin.cz, beFASHIONmagazin.cz a MagazinStarozitnosti.cz . Avšak mojí hlavní náplní práce je produkční činnost ve společnosti České modelky s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top